Definicja ROZRZĄD KNIGHTA. Czym jest silniku spalinowym użytkowanym chętnie w konstrukcjach.
rozrząd knighta co to jest

Czy przydatne?

Definicja Knighta Rozrząd

Co znaczy ROZRZĄD KNIGHTA: Rozrząd Knighta - to mechanizm rozrządu w czterosuwowym silniku spalinowym użytkowanym chętnie w konstrukcjach lotniczych (i nie tylko) lat 30 i 40 XX wieku. Opis:W rozrządzie klasycznym silnika czterosuwowego zarówno napełnianie cylindra ładunkiem, jak i opróżnianie go ze spalin dzieje się przez zawory umieszczone przeważnie w głowicy (silnik górnozaworowy), wyjątkowo w kadłubie (silnik dolnozaworowy).W rozrządzie Knighta rolę zaworów spełniają okna znajdujące się zarówno na obwodzie cylindra (blisko głowicy) jak i w specjalnej tulei znajdującej się między tłokiem a cylindrem silnika. Ta dodatkowa tuleja sterująca otwarciem okien pełni (wspólnie z układem sterującym) rolę rozrządu.poprzez okna dolotowe (ssące) dostaje się do silnika ładunek (mieszanka), poprzez okna wydechowe są usuwane gazy spalinowe. Tuleja ta jest poruszana złożonym mechanizmem znajdującym się w skrzyni korbowej i wykonuje ruch posuwisto - obrotowy. Okna na tulei w odpowiednich momentach nakładając się na okna w cylindrze otwierają i zamykają przelot, pozwalając na wymianę ładunku w silniku, i na usuwanie spalin z silnika. W głowicy silnika znajdują się jedynie gniazda do świec zapłonowych, nie ma w niej jakichkolwiek przedmiotów ruchomych.wykorzystanie:Ten układ rozrządu stosowała na przykład spółka Bristol w silnikach gwiazdowych (na przykład Bristol Hercules) czy spółka Napier z silnikiem Sabre zbudowanym w układzie H i użytkowanym na przykład w myśliwcu Hawker Tempest.Zalety:Zalety rozrządu Knighta były następujące: - Zwarta konstrukcja silnika (mała średnica gwiazdowego, niski silnik rzędowy) - Dobra zamiana ładunku (wysoka moc bez udziału wydajnych form doładowania) - Prosta konstrukcja głowicy silnika i jej dobre chłodzenie - Brak ryzyka uderzenia tłoka w otwarty zawór na przykład w trakcie awarii rozrządu czy nadmiernego wzrostu prędkości obrotowej silnika.Wady:Wady rozrządu Knighta wynikały z istoty wykorzystania dodatkowego elementu roboczego między tłokiem a tuleją cylindrową silnika i były następujące: - Bardzo złożony system napędu tulei sterującej poprzez układ rozrządu w skrzyni korbowej - Problemy z odprowadzaniem ciepła od tłoka i cylindra - Problemy ze smarowaniem obu tulei i skłonnością do zacierania się silnika w trakcie dłuższej pracy na pełnej mocy - Problemy z krzepnięciem smaru między tuleją sterującą a tuleją cylindorową w trakcie postoju silnika na mrozie - Problemy z uzyskaniem sporych prędkości obrotowych silnika z uwagi na groźbę zatarcia.Istniejące wady i brak zapotrzebowania na lotnicze silniki tłokowe dużej mocy wywołały, iż w czasach aktualnych rozrząd Knighta nie jest praktycznie użytkowany
Definicja Rama Pojazdu:
Co to jest obiekt konstrukcyjny będący fundamentalnym elementem nośnym pojazdu o konstrukcji ramowej. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej sztywności. W razie samochodów, do ramy montuje się dzięki rozrząd knighta.
Definicja Resor Piórowy:
Co to jest obiekt resorujący, który przeważnie ma postać sprężyny wielopłytkowej utworzonej z płaskowników stalowych, zwanych piórami. Pióra resoru wykonuje się ze stali sprężynowej i poddaje się obróbce rozrząd knighta.
Definicja Rozrząd Desmodromiczny:
Co to jest desmodromiczny - to rozrząd, gdzie do sterowania robotą zaworów silnika stosuje się krzywki otwierające i zamykające zawory. W układzie tym nie stosuje się sprężyn zaworowych do zamykania zaworów rozrząd knighta.
Definicja Rzeczywista Masa Całkowita:
Co to jest Rzeczywista masa całkowita wg kodeksu drogowego to jest masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób rozrząd knighta.

Czym jest Rozrząd Knighta znaczenie w Słownik motoryzacja R .

  • Dodano:
  • Autor: