Definicja ALTERNATOR. Czym jest trójfazowa. Służy do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny.
alternator co to jest

Czy przydatne?

Definicja Alternator

Co znaczy ALTERNATOR: Alternator to prądnica prądu przemiennego, regularnie trójfazowa. Służy do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. W alternatorze prąd jest produkowany w nieruchomych uzwojeniach stojana poprzez wirujące pole magnetyczne wirnika. Użytkowany jest powszechnie jako źródło prądu w pojazdach mechanicznych. Pierwszy alternator skonstruował Nikola Tesla w 1891 i opatentował go w stanach zjednoczonych ameryki pod numerem 447921. Alternator jest znacząco wydajniejszy i bardziej niezawodny od prądnicy prądu stałego, bo w odróżnieniu do prądnicy kluczowe uzwojenia robocze są w stojanie, a nie w wirniku, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania komutatora. Alternator jest wzbudzany podobnie do prądnicy prądu zmiennego poprzez uzwojenia wirnika, lecz w alternatorze jest jedno uzwojenie nawinięte osiowo, a wykonane z ferromagnetyka przedmioty kształtują adekwatnie pole magnetyczne, żeby w trakcie obrotu wirnika zmieniało się pole magnetyczne przenikające poprzez uzwojenia statora (stojana).Dla zapewnienia współpracy z akumulatorem, który wymaga napięcia stałego, alternator posiada wbudowany prostownik na diodach krzemowych. Czasem zawiera także wbudowany regulator napięcia.Układ prostowania prądu posiada regularnie oddzielne diody do prostowania prądu głównego i oddzielne 3 diody do prostowania prądu używanego do wzbudzania alternatora (alternator 9-diodowy). Układ taki zapewnia, iż w trakcie małych obrotów silnika albo przy włączonej instalacji elektrycznej przy wyłączonym silniku wirnik alternatora nie jest magnesowany i nie pobiera prądu z akumulatora, jak to się dzieje w prądnicach albo alternatorach 6-diodowych. W nowoczesnych samochodach układ prostowania i regulator poziomu wzbudzania, zwany regulatorem napięcia, są instalowane w alternatorze.aktualnie alternatorów używa się coraz częściej, gdyż są znacząco lżejsze od prądnicy prądu stałego i zdolne do oddawania maksymalnego prądu już przy niewielkiej prędkości obrotowej wirnika. foto: SieBot - wikipedia CC SA
Definicja Akumulator Kwasowo-Ołowiowy:
Co to jest ołowiowy – rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) i około 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego alternator.
Definicja ADR:
Co to jest européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route) to międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, sporządzona w Genewie alternator.
Definicja AWD (Ang. All Wheel Drive):
Co to jest All Wheel Drive) - oznaczenie samochodu z napędem na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych jest różna od układu 4x4 tym, iż może mieć dynamiczny alternator.
Definicja Automatyczna Skrzynia Biegów:
Co to jest skrzynia biegów jest samochodową skrzynią zmieniającą biegi wraz ze zmianą prędkości pojazdu, zwalniając użytkownika z konieczności manualnej zmiany. Skrzynia automatyczna pozwala na bardzo płynną alternator.

Czym jest Alternator znaczenie w Słownik motoryzacja A .

  • Dodano:
  • Autor: