Definicja TIR. Czym jest od fr. Transports Internationaux Routiers ), międzynarodowa konwencja.
co to jest

Czy przydatne?

Definicja Tir

Co znaczy TIR: TIR – Międzynarodowy Tranzyt Drogowy (oficjalny skrót TIR, od fr. "Transports Internationaux Routiers"), międzynarodowa konwencja celna z 14 listopada 1975 (z późniejszymi zmianami), dotycząca tranzytu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na granicach i w urzędach celnych, celem większej efektywności przewozów drogowych. Pojazd poruszający się na karnecie TIR wyruszający z jednego państwa jest - w przekonaniu konwencji TIR - sprawdzany i plombowany na granicy albo w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym wewnątrz państwa wywozu ładunku, a zostaje odplombowany i skontrolowany dopiero w państwie docelowym ładunku, zaś wszystkie granice krajów tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum (na przykład przy przewozie towaru z Hiszpanii do Rosji auto jest plombowany na granicy hiszpańskiej i mija granice wszystkich krajów bez rozbudowanej kontroli, zaś zdjęcie zamknięcia celnego i otwarcie samochodu następuje dopiero w Rosji).Konwencję TIR zaczęto użytkować tuż po zakończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej kwestii zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt krajów: wszystkie europejskie, a również przewarzająca część państw, które utrzymują dużą liczbę ciężarówek w ruchu międzynarodowym (m.in Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, czy Iran).Pojazd przewożący ładunek pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR - stąd także w języku potocznym spore ciężarówki ustala się mianem tir. Użycie słowa "tir" w j. polskim jest prawidłowe
Definicja Tuning samochodów:
Co to jest z angielskiego klasyfikacja, strojenie. Odznacza się tuning mechaniczny i tuning optyczny (odmiennie muckowy). Tuning mechaniczny:Tuning właściwy. To są modyfikacje silnika, układu napędowego TIR.
Definicja TorSen:
Co to jest samoblokujący się system różnicowy, specjalna odmiana szpery montowana w samochodach dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego między oś przednią i tylną albo pomiędzy koła jednej osi. Nazwa TIR.
Definicja Transaxle:
Co to jest transaxle, skrzynia biegów zintegrowana z mechanizmem różnicowym) – w motoryzacji zespół mechaniczny w samochodzie, który pełni jednocześnie funkcję skrzyni biegów i systemu różnicowego. Konstrukcja TIR.
Definicja Tarcza sprzęgła:
Co to jest złożona jest z piasty osadzonej na wielowypuście wałka sprzęgłowego i tarczy nośnej. Przewarzająca część tych tarcz jest zaopatrzona w tłumiki drgań skrętnych, których zadaniem jest zabezpieczenie TIR.

Czym jest TIR znaczenie w Słownik motoryzacja T .

  • Dodano:
  • Autor: