Definicja TEMPOMAT. Czym jest wyjątkiem tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy.
tempomat co to jest

Czy przydatne?

Definicja Tempomat

Co znaczy TEMPOMAT: Tempomat – urządzenie utrzymujące stałą szybkość pojazdu z wyjątkiem tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy także pochyłej (podjazdy, zjazdy). Kierowca może naciskać pedału przyspieszenia, bo klasyfikacja prędkości dzieje się automatycznie (w razie wyposażenia w skrzynię automatyczną także biegi są zmieniane automatycznie). Ze względów bezpieczeństwa nawet najdelikatniejsze dotknięcie pedału hamulca skutkuje natychmiastowe jego wyłączenie. W nie wszystkich wersjach po wciśnieciu jednego przycisku i tym podobne, tempomat przywraca poprzednio określoną szybkość. Po wciśnięciu pedału "gazu" w czasie pracy tempomatu - pojazd przyspiesza, a po jego zwolnieniu wraca do ustawionej, stałej prędkości. Urządzenie jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie występuje sporo autostrad prowadzących poprzez rozległe obszary "na wprost". Pomaga zachować max. szybkość dozwoloną na danym obszarze i zapobiega niezamierzonemu jej przekroczeniu. Utrzymanie stałej prędkości sprzyja także ekonomicznej jeździe.Technicznie tempomat jest rodzajem regulatora PID. Typowymi wyznacznikami wejściowymi są przyciski sterowania i tym podobne dostępne kierowcy, czujniki położenia pedałów gazu, hamulca ew. sprzęgła i sygnał opisujący szybkość pojazdu. Typowym efektorem jest w starszych rozwiązaniach zespół zaworów i siłownika (przeważnie podciśnieniowego) napędzającego przepustnicę równolegle do pedału gazu, w wersjach nowszych sterowana jest przepustnica elektroniczna. Na pracę tempomatu regularnie wpływa sporo parametrów pracy samochodu i silnika, na przykład występują blokady od minimalnej prędkości, od temp. silnika, od awarii sterowania silnika ("check engine") itp
Definicja Tarcza Dociskowa:
Co to jest jest tarcza, która współpracuje z tarczą sprzęgła. Obraca się one wspólnie z kołem zamachowym, jednak musi mieć sposobność przesuwania się wzdłuż osi sprzęgła w momencie jego włączenia albo tempomat.
Definicja Turbodziura:
Co to jest ustalenie krótkiej chwili między silnym wciśnięciem pedału gazu a doładowaniem silnika poprzez turbosprężarkę. Zdarzenie powstaje, ponieważ osiągnięcie poprzez gazy spalinowe ciśnienia potrzebnego do tempomat.
Definicja Transaxle:
Co to jest transaxle, skrzynia biegów zintegrowana z mechanizmem różnicowym) – w motoryzacji zespół mechaniczny w samochodzie, który pełni jednocześnie funkcję skrzyni biegów i systemu różnicowego. Konstrukcja tempomat.
Definicja Typy Palet:
Co to jest spotykane rodzaje palet. Rodzaje palet(długość x szerokość x wysokość):- europaleta (euro) - 1200 x 800 x 144 mm, obciążenie do 1000 kg- 1/2 (euro) - 800 x 600 x 144 mm- zwiększona (euro) - 1200 x tempomat.

Czym jest Tempomat znaczenie w Słownik motoryzacja T .

  • Dodano:
  • Autor: