Definicja HALDEX. Czym jest i produkowanego poprzez szwedzką firmę o tej samej nazwie. Użytkowany.
haldex co to jest

Czy przydatne?

Definicja Haldex

Co znaczy HALDEX: Haldex – rodzaj samoblokującego się sprzęgła opatentowanego i produkowanego poprzez szwedzką firmę o tej samej nazwie. Użytkowany jako centralny system różnicowy dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego między przednią i tylną oś napędzaną. Budowa:Haldex łączy 2 wały kierujące (w uproszczeniu) do obu osi samochodu i złożona jest z 3 głównych podzespołów: - mokrego sprzęgła ciernego wielopłytkowego sterowanego siłownikiem hydraulicznym - pompy hydraulicznej umieszczonej na jednym wale i napędzanej rodzajem krzywki umieszczonej na drugim wale - układu hydraulicznego łączącego pompę z siłownikiem i zawierającego elektrycznie sterowany zawór regulacyjnyZasada działania:jeśli oba wały obracają się z tą samą prędkością, co ma miejsce w trakcie jazdy prosto po twardej nawierzchni, to pompa nie wytwarza ciśnienia, siłownik nie łączy sprzęgła i oba wały nie są połączone – skutecznie napędzana jest tylko jedna oś (zwykle przednia). W tym stanie możliwe są niewielkie różnice prędkości obu osi na przykład w trakcie jazdy po łuku albo pokonywania wzniesienia – nie spowodują one stworzenia w układzie ciśnienia wystarczającego do połączenia sprzęgła.z kolei gdy prędkości obu wałów będą znacznie różne – na przykład w trakcie uślizgu kół do chwili obecnej napędzanej osi w trakcie ruszania na śliskiej nawierzchni albo przy ich ugrzęźnięciu – wtedy krzywka na jednym z wałów zacznie się obracać względem pompy na drugim wale. W skutku pompa wytworzy Ciśnienie, które uruchomi siłownik i załączy sprzęgło. Oba wały zostaną połączone i okres obrotowy zostanie przeniesiony również na drugą oś.Elektrycznie sterowany zawór w układzie pozwala modyfikować zachowanie Haldexa w zależności od wielu parametrów, między innymi prędkości jazdy i skrętu kół, co pozwala na przykład na luźniejsze połączenie obu osi w trakcie manewrowania na parkingu.Przykłady wykorzystania:Haldex jest regularnie użytkowany w autach Ekipy Volkswagena zaopatrzonych w poprzeczny silnik i napęd na obie osie. Oprócz tego zastosowały go między innymi również Volvo, Ford i Opel (Opel Insignia Sports Tourer 2,0 CDTi Biturbo 4x4)
Definicja Hydrauliczny System Wtrysku:
Co to jest mechanizm wtrysku to aktualnie jedyny, praktycznie użytkowany mechanizm zasilania silnika wysokoprężnego. Praktycznie wyparł on pneumatyczny mechanizm wtrysku paliwa zastosowany poprzez R.Diesla w haldex.
Definicja Hamulec Tarczowy:
Co to jest jest typem hamulca ciernego. Złożona jest z dwóch albo więcej klocków (przedmiotów hamujących), które są dociskane do tarczy hamulcowej (elementu hamowanego), połączonej sztywno z hamowanym wałem haldex.
Definicja Hamulec Bębnowy:
Co to jest hamulec dwuszczękowy wewnętrzny) to jest hamulec cierny segmentowy dwuszczękowy, gdzie hamowanie powstaje w konsekwencji tarcia wewnętrznej powierzchni obracającego się wspólnie z wałem bębna haldex.
Definicja Hamulec Najazdowy:
Co to jest bezwładnościowy) to jest hamulec, gdzie wykorzystuje się siłę powstającą pomiędzy pojazdem, a przyczepą pod wpływem najeżdżania przyczepy na hamujący pojazd. Może występować w przyczepie o haldex.

Czym jest Haldex znaczenie w Słownik motoryzacja H .

  • Dodano:
  • Autor: