Definicja jod. Co oznacza pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych.
co to jest

Czy przydatne?

Definicja jod

Co to jest JOD: jod
pierwiastek chemiczny z VII ekipy układu okresowego pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych uwarunkowaniach to jest stała fioletowoczarna substancja krystaliczna o połysku metalowym. Gęstość jodu stałego wynosi 4.94 g·cm-3, ma on temperaturę topnienia Tt =113.5°C i temperaturę wrzenia Tw =184.35°C. Paruje w temp. pokojowej, a powstające fioletowe pary mają drażniący zapach. Odnaleziony został w 1811 roku poprzez Curtoisa w popiele wodorostów morskich. Najwięcej znajduje się go w wodzie morskiej, w ilości 2-3 miligramów w jednym litrze wody. W małych ilościach występuje w nie wszystkich solankach. Jod otrzymuje się z jodków poprzez działanie na nie chlorem: 2\hbox{KJ} + Cl2 = 2KCl + J2. Użytkowany w medycynie z racji na własne bakteriobójcze działanie. Przeważnie stosuje się 10% roztwory jodku w alkoholu etylowym, zwane jodyną. Jod jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycowego, który wytwarza sporo enzymów koniecznych do życia organizmu człowieka. Hormony tarczycy regulują tempo przemian energetycznych, między innymi decydują o ilości wyzwalanego ciepła. Dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi 1-2 g/kg masy ciała. Jego źródłem są wszelakie owoce morza. Brak jodu może powodować zmiany chorobowe. U dzieci wywołuje kretynizm

Definicja Jogurt:
Co to jest napój mleczny otrzymywany z gotowanego albo pasteryzowanego mleka krowiego, poddanego fermentacji (w temp. 40-45°C poprzez moment 10-12 godz.) po zaszczepieniu zakwasem zawierającym ciepłolubne jod co znaczy.
Definicja Jakość Powietrza:
Co to jest stopień zanieczyszczenia powietrza. Przyjmuje się ją za wysoką, jeśli zawartość zanieczyszczeń jest mała. Jakość powietrza zależy nie tylko od stężenia zanieczyszczeń, lecz także od prędkości wiatru jod krzyżówka.
Definicja Jad:
Co to jest jad, toksyna substancja chemiczna wytwarzana poprzez nie wszystkie organizmy żywe, na przykład bakterie, grzyby, węże, która działa szkodliwie na inne organizmy jod co to jest.
Definicja Jednokopytne:
Co to jest jednokopytne zwierzęta, których nogi są zakończone jednym palcem, otoczonym kopytem rogowym jod słownik.

Czym jest Jod znaczenie w Słownik fizyka J .

  • Dodano:
  • Autor: