Definicja jod. Co oznacza pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych.
co to jest

Czy przydatne?

Definicja Jod

Co to jest JOD: jod
pierwiastek chemiczny z VII ekipy układu okresowego pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych uwarunkowaniach to jest stała fioletowoczarna substancja krystaliczna o połysku metalowym. Gęstość jodu stałego wynosi 4.94 g·cm-3, ma on temperaturę topnienia Tt =113.5°C i temperaturę wrzenia Tw =184.35°C. Paruje w temp. pokojowej, a powstające fioletowe pary mają drażniący zapach. Odnaleziony został w 1811 roku poprzez Curtoisa w popiele wodorostów morskich. Najwięcej znajduje się go w wodzie morskiej, w ilości 2-3 miligramów w jednym litrze wody. W małych ilościach występuje w nie wszystkich solankach. Jod otrzymuje się z jodków poprzez działanie na nie chlorem: 2\hbox{KJ} + Cl2 = 2KCl + J2. Użytkowany w medycynie z racji na własne bakteriobójcze działanie. Przeważnie stosuje się 10% roztwory jodku w alkoholu etylowym, zwane jodyną. Jod jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycowego, który wytwarza sporo enzymów koniecznych do życia organizmu człowieka. Hormony tarczycy regulują tempo przemian energetycznych, między innymi decydują o ilości wyzwalanego ciepła. Dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi 1-2 g/kg masy ciała. Jego źródłem są wszelakie owoce morza. Brak jodu może powodować zmiany chorobowe. U dzieci wywołuje kretynizm

Definicja Jodyna:
Co to jest jodyna roztwór jodu (2-10%) w alkoholu etylowym z dodatkiem 1% jodku potasu KJ. Ma działanie bakteriobójcze, służy do odkażania ran. Silna trucizna przy wewnętrznym zażyciu jod.
Definicja Jezioro:
Co to jest ekosystem o naturalnym obniżeniu terenu wypełnionym wodą, nie posiadający połączenia z morzem. Z racji na zawartość składników mineralnych jeziora dzieli się na: eutroficzne (spora liczba składników jod.
Definicja Jogurt:
Co to jest napój mleczny otrzymywany z gotowanego albo pasteryzowanego mleka krowiego, poddanego fermentacji (w temp. 40-45°C poprzez moment 10-12 godz.) po zaszczepieniu zakwasem zawierającym ciepłolubne jod.
Definicja J:
Co to jest J, dżul jednostka pracy i energii w układzie SI, która równa jest pracy wykonanej poprzez siłę 1 N w kierunku jej działania na drodze o długości 1 m (1 J = 1N·1 m jod.

Czym jest Jod znaczenie w Słownik fizyka J .

  • Dodano:
  • Autor: