Definicja jod. Co oznacza pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych.
co to jest

Czy przydatne?

Definicja jod

Co to jest JOD: jod
pierwiastek chemiczny z VII ekipy układu okresowego pierwiastków o liczbie atomowej 53 i masie atomowej 126.95. W normalnych uwarunkowaniach to jest stała fioletowoczarna substancja krystaliczna o połysku metalowym. Gęstość jodu stałego wynosi 4.94 g·cm-3, ma on temperaturę topnienia Tt =113.5°C i temperaturę wrzenia Tw =184.35°C. Paruje w temp. pokojowej, a powstające fioletowe pary mają drażniący zapach. Odnaleziony został w 1811 roku poprzez Curtoisa w popiele wodorostów morskich. Najwięcej znajduje się go w wodzie morskiej, w ilości 2-3 miligramów w jednym litrze wody. W małych ilościach występuje w nie wszystkich solankach. Jod otrzymuje się z jodków poprzez działanie na nie chlorem: 2\hbox{KJ} + Cl2 = 2KCl + J2. Użytkowany w medycynie z racji na własne bakteriobójcze działanie. Przeważnie stosuje się 10% roztwory jodku w alkoholu etylowym, zwane jodyną. Jod jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycowego, który wytwarza sporo enzymów koniecznych do życia organizmu człowieka. Hormony tarczycy regulują tempo przemian energetycznych, między innymi decydują o ilości wyzwalanego ciepła. Dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi 1-2 g/kg masy ciała. Jego źródłem są wszelakie owoce morza. Brak jodu może powodować zmiany chorobowe. U dzieci wywołuje kretynizm

Definicja Jonizacja:
Co to jest zmiany stanu atomu albo cząsteczki, zachodzący pod wpływem wysokiej temp., pola elektrycznego, promieniowania albo bombardowania elektronami, który bazuje na oderwaniu albo przyłączeniu jednego albo jod co to jest.
Definicja Jezioro Słone:
Co to jest jezioro słone jezioro, gdzie zasolenie wody przekracza stężenie 2% NaCl jod definicja.
Definicja Jajorodność:
Co to jest rozrodu zwierząt polegająca na rozwoju embrionalnym poza organizmem samicy, wewnątrz jaja otoczonego błonami jajowymi albo skorupą. Jaja zwierząt jajorodnych zawierają konieczne substancje odżywcze jod co znaczy.
Definicja Jakość Wody:
Co to jest charakterystyka składu i właściwości wody pod kątem jej przydatności dla różnych celów. Parametrami fizycznymi są: zapach, smak, przezroczystość, mętność, barwa. A pośród wyznaczników chemicznych jod słownik.

Czym jest Jod znaczenie w Słownik fizyka J .

  • Dodano:
  • Autor: